Co to jest blepharoplastyka?

Blepharoplastyka jest operacją, która usuwa nadmiar skóry (dermatochalazię) z górnych powiek. Operacja ta może być przeprowadzona, jeśli nadmiar skóry wpływa na widzenie, sprawia, że powieki są ciężkie i trudno je otworzyć lub jeżeli jest to tylko problem kosmetyczny.

Jakie są przyczyny nadmiaru skóry powiek górnych?

Nadmiar skóry jest często spowodowany starzeniem się i uszkodzeniami słonecznymi. Wygląd powiek może być także genetyczny. Czasami obrzęki powieki z powodu infekcji lub alergii mogą doprowadzić do rozciągnięcia skóry.

Na czym polega operacja blefaroplastyki?

Usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych jest przeprowadzane jako operacja w trybie jednodniowym, z reguły w znieczuleniu miejscowym. Operacja trwa około 30-40 minut dla każdego oka. W niektórych przypadkach operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub w sedacji. W trakcie zabiegu do oczu zostaną wkropione krople znieczulające.

Twarz zostanie oczyszczona roztworem antyseptycznym, a wokół twarzy zostaną założone sterylne serwety. Chirurg za pomocą markera zaznacza skórę, która ma zostać usunięta.

Następnie pod skórę powiek wstrzykiwany jest środek znieczulający, który daje uczucie pieczenia. Powieka będzie zdrętwiała a zabieg nie będzie bolesny. Nadmiar skóry zostaje wycięty. Rany skóry są następnie zamykane szwami. Jeśli zastosowane zostaną szwy rozpuszczalne, to wypadną one w ciągu 4-8 tygodni.

W przeciwnym razie muszą być usunięte 5-7 dni później.

Po zakończeniu operacji na rany nakładana jest maść, a na powieki opatrunki.

Co się dzieje po operacji?

Proszę oczyścić powieki delikatnie wacikiem namoczonym w schłodzonej, przegotowanej wodzie. Jeżeli czują Państwo, że oko boli po ustąpieniu znieczulenia proszę zażyć proste środki przeciwbólowe, takie jak Paracetamol.

Zazwyczaj dolegliwości ustępują w ciągu dnia lub dwóch.

Przez jakiś czas po operacji powieki są opuchnięte i zasinione. Pierwszego dnia może wystąpić niewielkie krwawienie z powiek.

W ciągu kilku dni po operacji można powrócić do większości lekkich ćwiczeń i normalnego trybu pracy.

Makijaż powiek może być stosowany od około czterech tygodni po operacji.

W przypadku silnego bólu i nadmiernej opuchlizny powiek, proszę skontaktować się z lekarzem.

Zaraz po operacji nie powinni Państwo prowadzić samochodu.

Przed wyjazdem otrzymają Państwo krople do oczu i maść do stosowania przez około tydzień po operacji.

Powieki z reguły goją się bardzo dobrze, a rana jest ukryta w naturalnym fałdzie skórnym powieki.

Jakie problemy mogą wystąpić po operacji?

Siniaki i obrzęki powiek są częste, ale ustępują w ciągu kilku tygodni.

Może wystąpić suchość i ziarnistość oczu, którą można złagodzić za pomocą kropli do oczu lub maści. Przez kilka dni widzenie może być lekko zamglone.