Otoplastyka - znana również jako kosmetyczna chirurgia uszu - jest zabiegiem mającym na celu zmianę kształtu, położenia lub wielkości uszu.

Na otoplastykę decydują się osoby, którym przeszkadza to, że uszy zbyt mocno odstają od głowy lub są za duże w stosunku do niej. Otoplastykę można również rozważyć, jeżeli uszy są zniekształcone z powodu urazu lub wady wrodzonej.

Otoplastyka może być wykonana w każdym wieku, gdy uszy osiągną pełny rozmiar - zazwyczaj po 5 roku życia - aż do dorosłości.

Otoplastyka jest zazwyczaj wykonywana na obu uszach, aby zoptymalizować symetrię.

Otoplastyka nie zmieni położenia uszu, ani nie zmieni zdolności słyszenia.

Przebieg zabiegu:

Otoplastyka może być przeprowadzona w szpitalu lub w ambulatorium.

W większości zabieg przeprowadzany jest przy pomocy znieczulenia miejscowego, które znieczula tylko część ciała. W innych przypadkach przed zabiegiem może zostać podane znieczulenie ogólne.

Techniki Otoplastyki różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj korekcji jest potrzebny. Specyficzna technika, którą wybierze Państwa chirurg plastyczny, określi miejsce nacięć i powstałe blizny.

Państwa lekarz może wykonać nacięcia:

  • na tylnej powierzchni uszu
  • w wewnętrznych fałdach uszu

 

Po wykonaniu nacięć lekarz może usunąć nadmiar chrząstki i skóry. Następnie złoży chrząstkę do właściwej pozycji i zabezpieczy ją wewnętrznymi szwami. Dodatkowe szwy zostaną użyte do zamknięcia nacięć. Zabieg trwa z reguły około dwóch godzin.

Po zabiegu:

Uszy zostaną zawinięte bandażami dla ochrony i stabilizacji.

Może pojawić się dyskomfort i swędzenie. Należy przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli po zażyciu leków przeciwbólowych dyskomfort się zwiększy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Aby nie uciskać uszu, należy unikać spania na boku. Nie należy pocierać i wywierać nadmiernej siły na ranę. Warto rozważyć noszenie koszul zapinanych na guziki lub koszul z luźnym kołnierzykiem.

Kilka dni po otoplastyce lekarz zdejmie bandaże. Uszy będą prawdopodobnie opuchnięte i zaczerwienione. Przez kilka tygodni może być konieczne noszenie luźnej opaski na głowę, która zakrywa uszy w nocy. Pomoże to uniknąć wyciągania uszu do przodu podczas przewracania się w łóżku.

Niektóre szwy rozpuszczają się same. Inne muszą być usunięte w gabinecie lekarskim w ciągu kilku tygodni po zabiegu.

Rezultat:

Po zdjęciu bandaży zmiana w wyglądzie uszu jest natychmiast zauważalna i trwała.