ZMIANY SKÓRNE

Co to jest zmiana skórna na twarzy?

Zmiana skórna na twarzy to skaza, która może być guzkiem, pęknięciem, wrzodem lub nieprawidłowym przebarwieniem skóry, które normalnie nie występuje.

Zmiana jest określana jako łagodna, gdy jest nieszkodliwa. Jako złośliwa określana jest wtedy, gdy jest oznaką raka skóry i jest potencjalnie niebezpieczna. Większość zmian skórnych jest łagodna, ale niektóre z nich mogą być złośliwe.

Łagodne zmiany skórne mogą być nieestetyczne lub mogą być wielokrotnie uszkadzane, szczególnie podczas golenia.

Jakie są najczęstsze rodzaje łagodnych zmian skórnych?

Znamiona to medyczny termin określający znamiona skórne. Często są one ciemniejsze niż otaczająca je skóra (brązowe lub brązowo-czarne), ponieważ zawierają więcej pigmentu (barwnika). Niektóre znamiona mogą przekształcić się w czerniaka złośliwego, szczególnie gdy są wystawione na działanie dużej ilości światła słonecznego.

Naczyniaki kapilarne nazywane są również truskawkowymi znamionami. Niektóre z nich powiększają się lub zmniejszają w miarę rozwoju niemowlęcia/dziecka. Mają one różowy lub czerwono-fioletowy kolor, ponieważ składają się z powiększonych naczyń krwionośnych.

Brodawczaki są brodawkowatymi łagodnymi rozrostami skóry.

Rogowacenie łojotokowe znane jest również jako rogowacenie starcze, ponieważ występuje zazwyczaj u starszych pacjentów. Pojawiają się jako żółtawe lub brązowe guzki.

Włókniaki skóry to obrzęki, które pojawiają się w związku z przewlekłymi urazami.

Jakie są najczęstsze rodzaje złośliwych zmian skóry twarzy?

Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem skóry i zazwyczaj powstaje w wyniku uszkodzenia skóry przez słońce.

Zmiany te rosną powoli i nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Wczesne guzy pojawiają się jako jasne, perłowe guzki lub grudki i w końcu przekształcają się w owrzodzenie.

Rak kolczystokomórkowy może powstać w skórze uszkodzonej przez słońce lub w skórze normalnej. Objawia się jako wrzód. Z reguły nie rozprzestrzenia się na inne części ciała, ale niektóre mogą rozprzestrzeniać się do miejscowych węzłów chłonnych, co czyni go potencjalnie niebezpiecznym.

Czerniak złośliwy jest nowotworem, który zaczyna się w komórce barwnikowej skóry. Często są one brązowe lub czarne. Może on rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Czerniak występuje znacznie rzadziej niż rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy skóry, ale jest znacznie poważniejszy.

 

Dokładne leczenie zależy od miejsca i wielkości zmiany, wieku pacjenta, względów kosmetycznych, zaleceń lekarza i własnych preferencji. Istnieje kilka możliwości leczenia. Do najczęstszych metod należą:

Chirurgiczne usunięcie: rana może zostać zszyta lub przykryta płatem skóry z sąsiednich obszarów.

Krioterapia: zamrożenie wrzodu za pomocą ciekłego azotu (gazu) i pozwolenie na samoistne zagojenie się rany.

Radioterapia może być pomocna w przypadku niektórych złośliwych zmian skórnych.

 

Chirurgiczne usunięcie zmiany chorobowej

U większości pacjentów operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym jako przypadek jednodniowy. Oznacza to, że tylko obszar wokół zmiany jest znieczulony (zdrętwiały), aby nie odczuwali Państwo bólu podczas operacji. Podczas całego zabiegu pozostają Państwo przytomni. Znieczulenie ogólne może być zastosowane u dzieci lub u bardzo niespokojnych pacjentów.

Chirurg może usunąć nieco szerszy obszar skóry wokół zmiany, aby upewnić się, że żadna zmiana nie zostanie pozostawiona.

Co się dzieje po operacji?

W zależności od miejsca operacji chirurg może nałożyć opatrunek na szwy lub pozostawić je odkryte. Przez pierwsze 24 godziny po operacji należy starać się, aby obszar był suchy.

Po ustąpieniu znieczulenia miejscowego pojawi się lekki ból i dyskomfort. W pierwszych dniach może pojawić się obrzęk lub zasinienie, ale to z reguły ustępuje.

Proszę zażywać środki przeciwbólowe, które Państwo normalnie stosują lub te, które zostały przepisane przez lekarza. Po tego rodzaju operacji nie należy spodziewać się silnych bólów.

Jak długo nie będę mógł pracować?

Większość ludzi może wrócić do domu w ciągu dwóch godzin po operacji i następnego dnia wrócić do pracy. Jeżeli pracują Państwo w zakurzonym lub brudnym środowisku, należy pozostawić opatrunek na ranie.

Jak będzie wyglądała blizna?

Blizna pozostaje widoczna przez pierwsze 3 do 6 miesięcy, a następnie zaczyna się spłaszczać i blednąć. Masowanie blizny kremem nawilżającym dwa lub trzy razy dziennie w ciągu pierwszych kilku miesięcy pomaga w tym procesie. W tym początkowym okresie należy chronić bliznę przed bezpośrednią ekspozycją na słońce.

Czy będą potrzebne dalsze wizyty?

Po upływie 5 do 7 dni od operacji należy usunąć szwy z rany. Chirurg poinformuje Państwa czy szwy zostaną usunięte w gabinecie lekarskim, czy w szpitalu.

Chirurg może wysłać zmianę skórną do dalszego badania, aby stwierdzić czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa. Na wynik badania trzeba poczekać do dwóch tygodni. Po otrzymaniu wyniku chirurg napisze do Państwa i poinformuje czy konieczne są dalsze wizyty kontrolne.

Czy istnieje jakaś alternatywa leczenie?

W przypadku zmian łagodnych, w wybranych zmianach brodawkowatych można zastosować łyżeczkowanie lub kriochirurgię (zamrażanie) jako alternatywę dla zabiegu chirurgicznego. Może to obejmować kilka sesji w leczeniu jednej zmiany.

W przypadku zmian złośliwych, wycięcie chirurgiczne jest najlepszym sposobem postępowania, aby usunąć zmianę i umożliwić zbadanie tkanki zmiany. Radioterapia może być rozważona w wybranych przypadkach.