SEPTOPLASTYKA (Operacja przegrody nosowej)

Co to jest operacja przegrody nosowej?

Przegroda nosowa jest cienkim kawałkiem chrząstki i kości wewnątrz nosa pomiędzy prawą i lewą stroną. U dorosłych ma około 7 cm długości. U niektórych osób przegroda ta zagina się w jedną lub obie strony nosa, blokując go. Czasami jest to spowodowane urazem nosa, a czasami po prostu tak wyrasta. Przegrodę możemy wyprostować operacyjnie!

Dlaczego warto poddać się operacji przegrody nosowej?

- Jeżeli mają Państwo zatkany nos z powodu skrzywienia przegrody, operacja pomoże.

- Czasami musimy wyprostować skrzywioną przegrodę nosową, aby mieć miejsce na inne zabiegi, takie jak operacja zatok. Operacja nie ma na celu zmiany wyglądu Państwa nosa.

- W niektórych przypadkach może dojść do skrzywienia przegrody nosowej, a tym samym do skręcenia zewnętrznego kształtu nosa. W takich przypadkach operacja przegrody może być połączona z operacją zmiany kształtu nosa (septorynoplastyka) w celu wyprostowania nosa.

Czy muszę poddać się operacji przegrody nosowej?

Skrzywiona przegroda nosowa nie wyrządza żadnych szkód, dlatego zabieg nie jest obowiązkowy. Pacjent może zdecydować czy jest to dla niego na tyle uciążliwe, że chce poddać się operacji.

 

Jak przebiega operacja?

Operacja trwa około 60-90 minut. Zazwyczaj przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Z reguły operacja odbywa się w całości wewnątrz nosa - na twarzy nie ma żadnych blizn ani siniaków. Wykonujemy cięcie wewnątrz nosa i prostujemy przegrodę poprzez usunięcie części chrząstki i kości oraz przesunięcie reszty przegrody z powrotem do środka nosa. Następnie przytrzymujemy to wszystko na miejscu za pomocą szwów. Skomplikowane przypadki mogą wymagać cięcia przez skórę pomiędzy nozdrzami i mogą być połączone z zabiegiem rhinoplastyki.

Opatrunki i stabilizatory

- Może się zdarzyć, że będziemy musieli założyć po obu stronach nosa opatrunek, aby utrzymać wszystko na miejscu i zapobiec krwawieniu. Opatrunki te nazywają się "tamponadą" i blokują Państwa nos tak, że muszą Państwo oddychać przez usta. Zostaną one usunięte do 48h po operacji. Przy wyjmowaniu opatrunków może wystąpić niewielkie krwawienie, które jednak szybko ustępuje.

- Czasami wkładamy do nosa małe kawałki tworzywa sztucznego, aby zapobiec tworzeniu się tkanki bliznowatej. Nazywa się to "stabilizator" i są one wyjmowane po około tygodniu.

Czy to boli?

Może być odczuwalny delikatny dyskomfort, przednia część nosa przez kilka tygodni może być nieco tkliwa.

Po operacji

- Przez około tydzień nie należy wydmuchiwać nosa, ponieważ może zacząć krwawić.

- Jeśli mają Państwo kichać, proszę kichać z otwartymi ustami, aby chronić nos.

- Przez pierwsze dwa tygodnie z nosa może wypływać trochę wodnistej cieczy o kolorze krwi - jest to normalne.

- Przez 10-14 dni po operacji Państwa nos będzie obustronnie zatkany jak przy silnym katarze.

- Możemy podać Państwu krople lub spray, aby temu zaradzić. Może upłynąć do trzech miesięcy, zanim nos się uspokoi i znów będzie można swobodnie oddychać.

- Proszę starać się nie przebywać w miejscach zakurzonych lub zadymionych.

- Wewnątrz nosa będą znajdować się szwy rozpuszczalne.

Jak długo nie będę mógł pracować?

Dzień po operacji mogą Państwo wrócić do domu. Czasami jest możliwe, aby wrócić do domu tego samego dnia. Przynajmniej przez tydzień muszą Państwo odpoczywać w domu. Jeżeli w pracy wykonują Państwo ciężkie prace związane z podnoszeniem i przenoszeniem, powinni Państwo odpocząć od pracy około dwa tygodnie . Przez około miesiąc nie powinni Państwo uprawiać sportów, w których istnieje ryzyko uderzenia w nos.

 

Możliwe komplikacje

- Operacja przegrody nosowej jest bezpieczna, ale istnieje pewne ryzyko.

- Czasami po operacji może wystąpić krwawienie z nosa, które trzeba będzie zatamować za pomocą plastrów. Może się to zdarzyć w ciągu pierwszych 6 - 8 godzin po operacji lub do 5 - 10 dni po operacji.

- W rzadkich przypadkach może być konieczny powrót na salę operacyjną z kolejnym znieczuleniem ogólnym, aby zatamować krwawienie.

- Infekcja nosa jest rzadka po tym zabiegu, ale jeśli się zdarzy, może być poważna, dlatego powinni Państwo zgłosić się do lekarza jeśli Państwa nos staje się coraz bardziej zatkany i obolały.

- W rzadkich przypadkach po operacji może pozostać w Państwa nosie otwór w przegrodzie nosowej biegnący od jednej do drugiej strony nosa. Może to powodować świszczący odgłos przy oddychaniu, skorupę z zatkaniem lub krwawienie z nosa. W większości przypadków nie powoduje to żadnych problemów i nie wymaga żadnego leczenia. W razie potrzeby może być przeprowadzona dalsza operacja w celu naprawy dziury w przegrodzie.

- Bardzo rzadko mogą Państwo zauważyć, że kształt nosa uległ niewielkiej zmianie, z obniżeniem mostka nosa. Większość ludzi nie zauważa żadnych zmian, ale jeśli nie są Państwo z nich zadowoleni, można to naprawić operacyjnie.

- Bardzo rzadko może wystąpić drętwienie zębów, które z reguły ustępuje z czasem.

Czy istnieje jakaś alternatywa?

Tylko operacja może naprawić skrzywioną przegrodę nosową, ale spray lub krople do nosa mogą pomóc w leczeniu obrzęku nosa, który może powodować uczucie zatkania nosa.

Jeżeli deformacja przegrody jest przyczyną blokady nosa, nie ma innej metody leczenia niż operacja, która skoryguje kształt przegrody.