KONSULTACJE LARYNGOLOGICZNE

Badanie laryngologiczne, kwalifikacja do leczenia operacyjnego

Otolaryngolodzy są lekarzami specjalizującymi się w leczeniu chorób i zaburzeń w obrębie ucha, nosa, gardła i pokrewnych struktur ciała. Otolaryngologia jest jedną z najstarszych specjalności medycznych. Choroby i zaburzenia otolaryngologiczne mogą występować u osób w każdym wieku i płci. Najczęstszymi przyczynami wizyt są problemy ze słuchem, bóle i infekcje ucha oraz blokada nosa. Większość schorzeń otolaryngologicznych można zdiagnozować za pomocą badania przedmiotowego, co oznacza, że otolaryngolodzy mają praktyczne podejście do opieki nad pacjentem.

Profesjonalizm naszych lekarzy oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego jest bardzo istotne w procesie diagnostyki i leczenia. Szacuje się, że tylko w ciągu 2010 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano około 20 milionów wizyt u nieprofesjonalnych otolaryngologów.

Zakres badania laryngologicznego poszerzył się w ciągu ostatnich 50 lat i obecnie obejmuje cały region głowy i szyi:

Uszy:

Leczenie zaburzeń słuchu jest typowe dla otolaryngologów.

Nos:

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jest jednym z najczęstszych dolegliwości medycznych, około 35 milionów dorosłych otrzymuje co roku diagnozę tej choroby. Leczenie jamy nosowej obejmuje również leczenie alergii i problemów ze zmysłem węchu.

Gardło:

Diagnostyka i leczenie chorób krtani i górnych partii przełyku jest także domeną otolaryngologów, w tym także trudności głosowych i problemów z połykaniem.

Głowa i szyja:

Otolaryngolodzy mogą również leczyć choroby i zaburzenia, które obejmują twarzy, głowy i szyi, w tym choroby zakaźne, urazy, deformacje i nowotwory. W tej dziedzinie otolaryngologia może się krzyżować z innymi specjalnościami, takimi jak chirurgia plastyczna, dermatologia i chirurgia szczękowo-twarzowa,

Dziedzina otolaryngologii skupia się na siedmiu różnych obszarach. Niektórzy otolaryngolodzy podejmują dodatkowe studia, aby specjalizować się w jednej z nich i ograniczyć swoje usługi do swojej specjalności.

Należą do nich:

  • zarządzanie zaburzeniami nosa i zatok
  • wykonywanie operacji plastycznych na twarzy, szyi lub ucha w celach kosmetycznych, funkcjonalnych lub rekonstrukcyjnych
  • leczenie lub usuwanie guzów głowy i szyi, także w nosie i gardle
  • oraz leczenie zaburzeń w gardle
  • leczenie problemów z uszami, w tym infekcji, guzów i zaburzeń drogi nerwowej wpływających na słuch i równowagę
  • zajmowanie się chorobami laryngologicznymi u dzieci, w tym anomaliami wrodzonymi i opóźnieniami w rozwoju
  • leczenie alergii za pomocą leków, immunoterapii, lub unikanie alergenów