ZABIEGI CHIRURGICZNE
Podcięcie wędzidełka, Biopsje, Wycięcie guzków/ znamion w obrębie głowy i szyi
Laryngologiczne zabiegi chirurgiczne obejmują obszar jamy ustnej, nosa, krtani, gardła i uszu. Nasze Centrum Stomatologiczno-Laryngologiczne w Legnicy specjalizuje się w zabiegach chirurgicznych, takich jak podcięcie wędzidełka, biopsja oraz wycinanie guzków i znamion w obrębie głowy i szyi wraz z przekazaniem materiału biologicznego do badania histopatologicznego. Otaczamy naszych Pacjentów troskliwą i profesjonalną opieką, a w razie potrzeby zlecamy dodatkowe badania obrazowe i kierujemy do dalszej diagnostyki lub leczenia.
Podcięcie wędzidełka – metoda klasyczna
(O kwalifikacji do zabiegu i wskazaniu do jego wykonania decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta.)
Ankyloglosja, znana również jako skrócone wędzidełko językowe, jest wrodzoną anomalią charakteryzującą się anormalnie krótkim wędzidełkiem językowym. Częstość jego występowania wynosi około 4,4% do 4,8% u noworodków, a stosunek liczby mężczyzn do liczby kobiet wynosi 3:1. Klinicznie termin ten jest używany do opisu różnych sytuacji, takich jak język, który jest wtopiony w dno jamy ustnej, a także język z upośledzeniem ruchomości z powodu krótkiego i grubego wędzidełka językowego.
Istnieje wiele kontrowersji dotyczących kryteriów diagnostycznych i leczenia ankyloglosji. Ustalono kryteria diagnostyczne oparte na długości wędzidełka językowego, zakresie ruchu języka, wyglądzie w kształcie serca podczas wystawiania oraz grubości błony włóknistej. U dzieci ankyloglosja może prowadzić do trudności w karmieniu piersią, zaburzeń mowy, złej higieny jamy ustnej i mobbingu w okresie dzieciństwa i dorastania.
Frenotomia, czyli podcięcie wędzidełka jest drobnym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w KM Dental Experts w Legnicy. Celem procedury jest zwiększenie ruchomości tkanek poprzez przecięcie błony śluzowej wędzidełka w poziomie. Metoda klasyczna polega na podcięciu wędzidełka z wykorzystaniem skalpela, po czym konieczne jest założenie szwów. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut – można go przeprowadzić nawet u małych dzieci. Warto pamiętać, że wędzidełko nie ulegnie samoistnej transformacji, dlatego jego podcięcie jest jedynym sposobem na leczenie ankyloglosji.
Przeciwwskazania do frenotomii:
- uczulenie na leki znieczulające,
- aktywna infekcja dróg oddechowych,
- stosowanie leków rozrzedzających krew,
- problemy z krzepliwością krwi,
- stany krwotoczne,
- zespół Pierre’a Robina.
Biopsje oraz wycięcie guzków/znamion w obrębie głowy i szyi
W przypadku podejrzenia zmian o charakterze nowotworowym laryngolog może zalecić biopsję w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Podczas biopsji pobierany jest fragment tkanki z nosa, gardła, krtani lub innych struktur głowy i szyi w celu dokładnego zbadania ich pod mikroskopem. W laryngologii najczęściej wykonuje się biopsje ślinianek, węzłów chłonnych, gardła, migdałków, krtani, nosa i języka. Biopsje w Legnicy wykonujemy techniką cienkoigłową lub gruboigłową – w zależności od lokalizacji zmiany. Zabieg jest wskazany zawsze wtedy, gdy inne metody diagnostyczne są niewystarczające do wydania jednoznacznej opinii.
Legnica jest także miejscem, w którym wykonujemy inne laryngologiczne zabiegi chirurgiczne, takie jak wycięcie guzków czy wycięcie znamion w obrębie głowy i szyi. Nawet jeśli lekarz nie podejrzewa charakteru nowotworowego zmiany, wycięta narośl jest zawsze przekazywana do badania histopatologicznego. Materiał do badania pobierany jest w ramach biopsji lub w trakcie innego zabiegu laryngologicznego.
Kwalifikacja do zabiegu chirurgicznego
Aby otrzymać kwalifikację do zabiegu chirurgicznego, należy umówić się na konsultację laryngologiczną. W trakcie wizyty otolaryngolog przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz niezbędne badania palpacyjne i endoskopowe. Konsultacja jest niezbędna do postawienia precyzyjnej diagnozy i zakwalifikowania Pacjenta do zabiegu chirurgicznego. W przypadku zaobserwowania zmian w obrębie głowy i szyi laryngolog wykona biopsję z wycięciem zmiany oraz przekaże materiał do dalszych badań.
Umów się na wizytę do naszego laryngologa w Legnicy lub skontaktuj się z nami, jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące zabiegów chirurgicznych z zakresu laryngologii.