ENDOSKOPIA
Otoskopia, Rynoskopia, Laryngoskopia
W naszym centrum dysponujemy obecnie jedynym w Polsce modelem kompleksowej endoskopii najlepszej marki na świecie, jakim jest Karl Storz Telepack Plus z kamerą endoskopową IMAGE 1 jakości (Full-HD) do optyk sztywnych oraz Videoendoskopem CMOS (Full-HD), zapewniającym najlepszą jakość obrazu oraz najwyższy komfort badania.
Różnice pomiędzy tradycyjną endoskopią (fiberoskopią) a videoendoskopią
W tradycyjnej giętkiej endoskopii kamera podłączona jest do fiberoskopu, który za pomocą włókien światłowodowych przekazuje obraz z końcówki endoskopu do kamery. Taki przekaz z zastosowaniem światłowodu powoduje znaczną utratę jakości przekazywanego obrazu.
W porównaniu do fiberoskopii w videoendoskopii czip kamery znajduje się na samym końcu endoskopu, dzięki czemu przekazywany obraz jest sygnałem cyfrowym bez utraty jakości, co pozwala uzyskać obraz jakości Full HD. Ponadto grubość naszego Videoendoskopu to jedynie 2,9 mm, co zapewnia największy komfort badania.
U naszych pacjentów w trakcie badania zapewniamy podgląd w czasie rzeczywistym.
Podczas endoskopii lekarz wkłada do ciała człowieka narzędzie zwane endoskopem. Większość endoskopów to cienkie rurki z mocnym źródłem światła i maleńką kamerką na końcu.
Rodzaje laryngologicznych badań endoskopowych
W laryngologii wyróżniamy kilka typów endoskopii w zależności od części ciała, którą lekarz chce uwidocznić. Endoskopia w Legnicy pozwala wykryć schorzenia w obrębie nosa, gardła, krtani i uszu. Profesjonalne badanie endoskopowe u laryngologa jest zalecane w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak przewlekła chrypka lub kaszel, ból i rozpieranie twarzy, zaburzenia słuchu, szumy uszne, zatkane uszy, chrapanie czy zaburzenia przełykania.
Otoskopia
Wziernikowanie ucha, czyli otoskopia, to badanie endoskopowe, które odbywa się najczęściej z zastosowaniem endoskopu sztywnego. Legnica jest siedzibą KM Dental Experts, gdzie wykonujemy laryngologiczne badania endoskopowe, w tym również otoskopię. Ta prosta procedura pozwala zdiagnozować liczne schorzenia w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego, takie jak zapalenie przewodu słuchowego, zapalenie ucha środkowego, perforacja błony bębenkowej, obecność korków woskowinowych, ciało obce w uchu zewnętrznym, perlak wrodzony czy choroby nowotworowe. W naszym centrum wykonujemy również badania słuchu i równowagi oraz dobieramy profesjonalne aparaty słuchowe.
Rynoskopia
Wziernikowanie nosa, znane również jako rynoskopia, jest badaniem endoskopowym pozwalającym ocenić struktury nosa, nosogardła i migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka). Rynoskopia w Legnicy odbywa się z zastosowaniem optyki sztywnej i giętkiej, a w trakcie badania można zdiagnozować m.in. polipy, guzy, skrzywienie przegrody nosowej czy obecność ciała obcego w jamie nosowej. Rynoskopia jest wskazana w diagnostyce wszelkich problemów związanych z jamą nosa.
Laryngoskopia
Celem laryngoskopii jest ocena stanu krtani i gardła dolnego. To badanie endoskopowe pozwala zdiagnozować stany zapalne, polipy, urazy, guzy, zmiany patologiczne, przyczyny zaburzeń głosu i inne schorzenia w badanym obszarze. Endoskopia krtani jest również przydatna w diagnostyce refluksu żołądkowo-przełykowego. Laryngoskopia w Legnicy odbywa się przy użyciu optyki sztywnej i giętkiej – specjalista dobiera odpowiedni endoskop w zależności od tego, jakie struktury chce zbadać. Laryngoskopię dzielimy na pośrednią i bezpośrednią: metoda pośrednia pozwala ocenić stan gardła, części krtani i tylnej części języka za pomocą światła z lusterka czołowego, natomiast przy laryngoskopii bezpośredniej stosowany jest profesjonalny endoskop. Zalecamy powstrzymywanie się od jedzenia i picia na 1–2 godziny przed badaniem.
Czy endoskopia u laryngologa boli?
Endoskopia jest badaniem nieinwazyjnym. Badania endoskopowe w Legnicy są bezbolesne i nie wymagają specjalnego przygotowania. Na endoskopię nie można jednak przyjść z katarem, gdyż uniemożliwia on oglądanie struktur nosa i gardła. W razie potrzeby stosujemy znieczulenie miejscowe w postaci spreju, które niweluje dyskomfort i zmniejsza odruch wymiotny w trakcie laryngoskopii. Endoskopia odbywa się zazwyczaj w pozycji siedzącej i trwa kilka minut.
Długość i giętkość endoskopu zależy od części ciała, którą lekarz musi zobaczyć.
Zapraszamy na konsultację laryngologiczną z badaniem endoskopowym do KM Dental Experts w Legnicy! Zapisz się na wizytę przez wygodny system rejestracji online lub umów się telefonicznie pod numerem 603 629 277. Do zobaczenia!