Implanty Legnica
Implantologia to dziedzina stomatologii blisko związana z protetyką, której celem jest trwałe uzupełnienie braków zębowych. W ramach implantologii zajmujemy się wszczepianiem implantów stomatologicznych, które stają się integralną częścią kości i stanowią podstawę do wykonania uzupełnienia protetycznego, takiego jak korona czy most. Zapraszamy do KM Dental Experts w Legnicy na implanty i odbudowę protetyczną!
Korzyści z tego leczenia możemy podzielić na dwie grupy:
- zewnętrzne – piękny i zdrowy uśmiech bez żadnych braków w uzębieniu,
- wewnętrzne – przywrócenie zdrowia (poprzez zapobieganie postępującym negatywnym następstwom utraty zębów) oraz prawidłowej funkcji żucia.
To obecnie najnowocześniejsza metoda uzupełnienia brakującego uzębienia.
Implanty to w uproszczeniu tytanowe wkręty, które wszczepia się do kości w miejscu po brakującym zębie.
Utrata choćby jednego, prowadzi do zmiany ustawienia wszystkich sąsiednich, a później do dalszych zmian w przeciwstawnym łuku zębowym.
W dłuższym okresie powoduje to przeciążenia uzębienia, a w efekcie np. rozchwianie zdrowych zębów i ich nieprawidłowe ułożenie. Zachodzą również niewidoczne zmiany, takie jak zanik kości w miejscu ubytku, co znacząco komplikuje możliwości późniejszego leczenia odtwórczego.
Proces leczenia implantologicznego
Etap 1. Konsultacja
Wszczepienie implantu w Legnicy jest poprzedzone dokładnym wywiadem, ułożeniem planu leczenia, wykonaniem niezbędnych badań i weryfikacją ewentualnych przeciwwskazań. Aby wszczepić implant, należy najpierw wyleczyć zęby i wykonać higienizację. Ważnym elementem przygotowania do implantacji jest tomografia komputerowa z wiązką stożkową (CBCT), która umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu struktur tkanek szczęki i okolic, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne zaplanowanie bezpiecznego leczenia.
Etap 2. Wszczepienie implantu.
Po konsultacji implantologicznej lekarz wszczepia implant w miejsce ubytku, wkręcając tytanową śrubę w kość szczęki lub żuchwy. Po wszczepieniu zrasta się on (integruje) z kością pacjenta i stabilizuje, co zwykle trwa około 3-6 miesięcy. Proces ten nazywamy osteointegracją. Wszczepienie implantu ma na celu zastąpienie korzenia zęba przez tytanową śrubę, na której w dalszym etapie mocuje się koronę. Implanty zębowe to biomateriały, które są dobrze tolerowane przez organizm, dzięki czemu nie wywołują stanów zapalnych i reakcji alergicznych.
Etap 3. Odbudowa protetyczna
Po prawidłowej integracji, do implantu przykręcany jest łącznik, do którego następnie przykręca się koronę. Odbudowa protetyczna jest ostatnim etapem leczenia implantologicznego, który pozwala uzyskać naturalny efekt i na stałe wyeliminować braki w uzębieniu.
Zabieg ten, z uwagi na stosowane znieczulenie miejscowe, jest zabiegiem komfortowym dla pacjenta i nie należy się go obawiać.
W niektórych przypadkach, aby wszczepić implant, niezbędne jest przygotowanie przez lekarza odpowiednich warunków kostnych i anatomicznych, co wiąże się z potrzebą wykonania dodatkowych zabiegów, takich jak: podniesienie dna zatoki szczękowej czy przeszczep kości.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest zwiększenie ilości kości w tylnej części kości szczęki, w okolicy zębów przedtrzonowych i trzonowych, poprzez podniesienie dolnej błony Schneidera (błony zatokowej) i umieszczenie pod nią przeszczepu kostnego.
Po utracie zęba kość zaczyna się przebudowywać. Opróżniony zębodół zapada się w miarę gojenia, pozostawiając obszar bezzębny ze załamaniem kostnym. Załamanie to powoduje utratę zarówno wysokości, jak i szerokości otaczającej go kości. Ponadto, w przypadku utraty zęba trzonowego lub przedtrzonowego szczęki, zatoka szczękowa powiększa się w tym obszarze, co dodatkowo zmniejsza grubość znajdującej się pod nią kości. Ogólnie rzecz biorąc, prowadzi to do utraty objętości kości potrzebnej do implantacji, dlatego podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem umożliwiającym wszczepienie implantu u osób, u których inaczej implantacja byłaby niemożliwa.
Zabieg podniesienia dna zatoki polega na delikatnym podreparowaniu i uniesieniu cienkiej błony dna zatoki szczękowej, a następnie uzupełnieniu powstałego miejsca materiałem kościozastępczym. Dzięki temu do dyspozycji jest większa ilość kości, stanowiąca podparcie dla implantu.
Przeszczep kości
Aby implanty zębowe miały odpowiednie podparcie, potrzebna jest zdrowa kość, która zapewni im prawidłową stabilizację. Jeśli wcześniej występowały u Ciebie schorzenia jamy ustnej, takie jak choroby dziąseł lub przyzębia, urazy lub urazy twarzy i szczęki, jakość kości może być niska i może jej być za mało. Pacjenci, którym usunięto zęby i pozostawiono puste przestrzenie, lub którzy przez wiele lat nosili protezy, mogą również mieć poziom gęstości kości, który jest niewystarczający do utrzymania implantów. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem jest przeszczep kości, który zwiększa dostępność zabiegu implantacji.
Współczesne przeszczepy kostne są zazwyczaj bezbolesnym, minimalnie inwazyjnym zabiegiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. W trakcie zabiegu, w znieczuleniu miejscowym wykonuje się nacięcia dziąsła w celu odsłonięcia kości. Następnie lekarz przeszczepia materiał do odsłoniętej kości, uzupełniając miejsce preparatami zawierającymi kolagen i białka pobudzające wzrost kości, a następnie obszar ten zostaje zszyty w celu zamknięcia tkanki dziąsłowej.
W miarę wzrostu nowej kości zastępuje ona materiał przeszczepowy, który jest całkowicie wchłaniany. Wzrost nowej kości może trwać od kilku tygodni do dziewięciu miesięcy, zanim możliwe będzie wszczepienie implantów w zależności od zakresu przeszczepu i stanu istniejącej kości.
Istnieje kilka opcji materiałów do przeszczepiania kości. Najczęściej wykonuje się przeszczep autogenny, w którym kość jest pobierana od osoby, u której wykonywany jest zabieg. Materiałem wykorzystywanym do wzmocnienia może być fragment kości uzyskany z innego miejsca na ciele, np. brody.
Implanty zębów – iIe trwa leczenie w Legnicy?
Czas trwania leczenia może się różnić w zależności od tego, czy Pacjent musi się wcześniej poddać dodatkowym zabiegom, takim jak leczenie chorób przyzębia, podniesienie dna zatoki szczękowej czy przeszczep kości. Samo wszczepienie implantu trwa ok. 20 minut, a integracja z kością zajmuje 3–6 miesięcy.
Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantu?
Choć implanty są najnowocześniejszą i najwygodniejszą metodą uzupełniania ubytków zębowych, nie każdy może przejść kwalifikację do zabiegu.
Podstawowe przeciwwskazania do implantologii:
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- aktywna choroba nowotworowa,
- ciąża,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- marskość wątroby,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- zaawansowana osteoporoza,
- choroby autoimmunologiczne,
- brak miejsca między zębami na implant i koronę,
- zbyt duże nachylenie zębów,
- zbyt małe wymiary wyrostka zębodołowego,
- choroby jamy ustnej i przyzębia (np. paradontoza),
- bruksizm,
- AIDS,
- zaawansowane schorzenia kardiologiczne,
- wiek poniżej 18 lat.
O kwalifikacji do zabiegu i skuteczności procedury decydują też nawyki pacjentów. W czasie leczenia należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, gdyż może to spowalniać proces gojenia i zmniejszać odporność na infekcje. Niezbędne jest również przestrzeganie zaleceń stomatologa i dbanie o higienę jamy ustnej.
Jakie są alternatywy dla implantów?
Oferujemy profesjonalne usługi wszczepiania implantów zębowych w Legnicy!
Jeśli jednak okaże się, że wszczepienie implantu będzie chwilowo lub całkowicie niemożliwe, zaproponujemy rozwiązania alternatywne, takie jak korona, most, licówka czy tradycyjna proteza, które mogą wyglądać tak dobrze jak implanty. Przyjdź na konsultację do KM Dental Experts w Legnicy i dowiedz się, jakie opcje masz do wyboru!