Odpowiednia profilaktyka jest podstawą zdrowego i pięknego uśmiechu.

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa wraz zabiegami profilaktycznymi zapobiegają powstaniu chorób jamy ustnej.

Higienizacja składa się z kilku etapów które mają na celu przynieść efekty zdrowotne i wizualne

Scaling

To zabieg profilaktyczny i zarazem leczniczy polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy scalera ultradźwiękowego, który ma za zadanie rozbijanie twardych złogów i ich odpadanie. Taki zabieg powinien być przeprowadzony 1-2 razy do roku, gdyż prawidłowe i regularne usuwanie kamienia zapobiega obniżaniu się dziąseł i odsłanianiu szyję zębowych, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko powstania parodontozy i utraty zębów. Zabieg nie jest bolesny

Piaskowanie

Jeden z najprostszych i podstawowych zabiegów stomatologicznych dzięki któremu usuniemy z powierzchni zębów osad pochodzący z herbaty kawy papierosów lub innych substancji barwiących. Osad usuwamy poprzez strumieni wody pod ciśnieniem zmieszany z piaskiem. Piaskowanie wykonuje się co pół roku, regularność sprawia, że zachowamy estetyczny wygląd zębów. Zabieg nie jest bolesny.

Lakowanie zębów u dzieci

- polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w pierwszych stałych zębach trzonowcach lakiem szczelinowym, aby zabezpieczyć powierzchnie żujące przed zaleganiem resztek pokarmowych. Aby zabieg był skuteczny zaleca się wykonanie najlepiej do 6 miesięcy po wyrżnięciu się zębów stałych. Lakowane zęby muszą być zdrowe bez ognisk próchnicy. Zabieg jest bezbolesny.

Lakierowanie zębów

Zabieg pozwalający zapobiec rozwojowi choroby próchnicowej zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Zabieg lakierowania zębów preparatem fluorowym ma na celu wzmocnienie szkliwa przez długotrwałe działanie fluoru utrzymujące się na powierzchni zębów. Częstotliwość wykonywania zabiegu zależy od skłonności do rozwoju próchnicy. Przeciętnie u dorosłych lakierowanie należy przeprowadzić co 6 miesięcy a u dzieci 3-4 razy w roku. Zabieg jest bezbolesny.