Protetyka to dziedzina stomatologii, która umożliwia zastąpienie brakującego zęba lub maskuje jego defekty. Uzupełnienia protetyczne obejmują: implanty, korony, mosty, protezy i licówki, a niektóre z nich mogą być wyjmowane lub trwale zamocowane w jamie ustnej. Jeśli potrzebujesz pomocy z zrozumieniu możliwości uzupełnień protetycznych nasz stomatologii pomoże objaśnić Ci najbardziej efektywną opcję dla Twoich potrzeb stomatologicznych.

Rodzaje protez dentystycznych:

Gama protez dentystycznych może wydawać się przytłaczająca, ale łatwo jest je rozróżnić gdy dowiesz się, na czym polega każda z nich. Zapoznaj się z tymi czterema rodzajami protez:

Implanty dentystyczne. W przypadku implantów, wskazówka jest w nazwie. Implanty dentystyczne są wszczepiane w kość szczęki jak korzeń zęba i mogą zastąpić jeden, kilka lub całe rzędy zębów.

Korony. Korony pokrywają pojedynczy uszkodzony ząb odtwarzając jego prawidłową funkcje i wygląd. Mogą być wykonane nawet na samym korzeniu zęba ,który został przeleczony kanałowo i wzmocniony wkładem koronowo-korzeniowym.

Most. Jak sama nazwa wskazuje jest to dowieszenie brakującego zęba lub zębów na sąsiadujących zębach stanowiących filary mostu. Zęby filarowe są zaopatrywane koronami protetycznymi a dowieszone zęby ( przęsło mostu) wyglądają jak naturalne zęby.

Protezy zębowe. Protezy zębowe mogą być częściowe i zastępować kilka zębów lub całkowite i zastępować wszystkie utracone zęby. Protezy utrzymują się na zasadzie przyssania do wałów dziąsłowych , są elementem ruchomym które można wyciągnąć z jamy ustnej. Proteza akrylowa wykonana jest z płyty imitującej śluzówkę jamy ustnej ( różowa płyta) do której przymocowane są sztuczne zęby. Proteza szkieletowa ( akrylowo-metalowa) wykonywana jest gdy pacjent posiada kilka własnych zębów i na których za pomocą klamer lub zatrzasków opierana jest metalowa płyta protezy. Proteza szkieletowa jest rozwiązaniem bardziej komfortowym w związku z użytkowaniem jak i ze względów higienicznych (bakterie w dużo mniejszym stopniu osiadają na metalu w porównaniu do płyty akrylowej).

Licówki. Licówki to cienkie powłoki pokrywające przebarwione lub wyszczerbione zęby w celu poprawy ich wyglądu.

Wiele rozwiązań protetycznych może pomóc pacjentom poczuć się pewniej, zastępując brakujące zęby lub nadając odbarwionym lub uszkodzonym zębom atrakcyjniejszy wygląd. Jeśli uważasz, że jedno z nich może być rozwiązaniem Twojego problemu stomatologicznego, umów się na wizytę w celu omówienia możliwości poprawy Twojego uśmiechu.

PROTEZA

Proteza jest ruchomym (wyjmowanym z jamy ustnej) uzupełnieniem protetycznym, które odbudowuje wszystkie utracone zęby lub braki kilku zębów, których nie można uzupełnić mostem.

Proteza uzupełniająca wszystkie zęby (górna i dolna) utrzymuje się jedynie na zasadzie przyssania do łuków zębowych i dziąseł. Mocowanie takiej protezy można poprawić poprzez zastosowanie implantów, które stanowią elementy zaczepowe. Komfort użytkowania takich protez jest zdecydowanie większy.

Do poprawy utrzymania protezy w jamie ustnej można również wykorzystać korzenie zębów leczone kanałowo, które zaopatruje się w specjalne zaczepy retencyjne.

Proteza uzupełniająca brak kilku zębów utrzymuje się poprzez specjalne zaczepy (klamry) na istniejących zębach.

Protezy akrylowe służą do uzupełniania braków wszystkich lub prawie wszystkich zębów. Zbudowane są z płyty protezy (różowy kolor imitujący dziąsła) oraz przymocowanych do niej zębów ustawionych w kształt odpowiadający uśmiechowi Pacjenta przed utratą zębów.

Protezy metalowo–akrylowe (protezy szkieletowe) stosowane są, gdy w jamie ustnej Pacjenta pozostała duża liczba zdrowych i funkcjonujących zębów. Te zęby, poprzez specjalną konstrukcję zaczepów (klamr) częściowo podejmują funkcję brakujących zębów. Takie rozwiązanie zmusza czasem do odbudowy zębów za pomocą koron, aby bardzo precyzyjnie wykorzystać siły utrzymania protezy na istniejących zębach Pacjenta. Protezy szkieletowe zbudowane są z metalowej płyty protezy, która stanowi stelaż oraz z przymocowanych do niej zębów akrylowych. Metalowa płyta jest bardzo dobrym rozwiązaniem higienicznym, ponieważ bakterie bytujące w jamie ustnej niechętnie zbierają się na powierzchni metalu, a niestety często i w dużych ilościach gromadzą się na płytce akrylowej. Również komfort użytkowania protez szkieletowych jest dużo większy niż protez akrylowych